Αρχική Ανακοινώσεις - Επίκαιρα Επιμορφωτικές ημερίδες για εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για τα Θρησκευτικά

Επιμορφωτικές ημερίδες για εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης με θέμα «Διδάσκοντας Θρησκευτικά με το νέο Πρόγραμμα Σπουδών», υλοποιούνται κατά την τρέχουσα περίοδο στην περιφέρεια Κρήτης. Οι ημερίδες διοργανώνονται με την έγκριση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κρήτης, με πρωτοβουλία και συντονισμό Σχολικών Συμβούλων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, για τους εκπαιδευτικούς της περιφέρειάς τους, και με την επιμορφωτική υποστήριξη και συνεργασία του Σχολικού Συμβούλου Θεολόγων Κρήτης κ. Γεωργίου Στριλιγκά.

Οι ημερίδες προγραμματίζονται ανά τάξη ή ανά κύκλο τάξεων του Δημοτικού, όπως αυτοί ορίζονται στο νέο Πρόγραμμα Σπουδών (Α΄ κύκλος: Γ΄ και Δ΄ Δημοτικού, Β΄ κύκλος: Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού) και θα υλοποιηθούν στις έδρες των αρμόδιων Σχολικών Συμβούλων.

Στόχοι του επιμορφωτικού προγράμματος των ημερίδων είναι:

-  Η διερεύνηση της μορφωτικής αποστολής του μαθήματος των Θρησκευτικών.

-  Η ενημέρωση γύρω από τα περιεχόμενα και τους προσανατολισμούς του νέου Προγράμματος Σπουδών.

-  Η εξέταση ζητημάτων γύρω από τη διδασκαλία του μαθήματος των Θρησκευτικών με το νέο Πρόγραμμα Σπουδών (σχεδιασμός και διεξαγωγή της διδασκαλίας, αξιολόγηση μαθητών).

-  Η πρακτική εξάσκηση στον σχεδιασμό της διδασκαλίας με το Πρόγραμμα Σπουδών.

-  Η έμπρακτη γνωριμία με διδακτικές τεχνικές συμμετοχικής, βιωματικής και διερευνητικής μορφής.

-  Η ανταλλαγή σκέψεων γύρω από τη διδασκαλία του μαθήματος των Θρησκευτικών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.

Οι ημερίδες που έχουν προγραμματιστεί είναι:

1. 17 Οκτωβρίου 2017, Αρκαλοχώρι: Εκπαιδευτικοί Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού 7ης Περιφέρειας Ηρακλείου (Διοργανώτρια: Καδιανάκη Μαρία, Σχ. Σύμβουλος ΔΕ).
  2. 24 Οκτωβρίου 2017, Αρκαλοχώρι: Εκπαιδευτικοί Γ΄ και Δ΄ Δημοτικού 7ης Περιφέρειας Ηρακλείου (Διοργανώτρια: Καδιανάκη Μαρία, Σχ. Σύμβουλος ΔΕ).
  3. 3 Νοεμβρίου 2017, Ηράκλειο: Εκπαιδευτικοί Γ΄ και Δ΄ Δημοτικού 3ης Περιφέρειας Ηρακλείου (Διοργανώτρια: Μαράκη Ελένη, Σχ. Σύμβουλος ΔΕ).
  4. 7 Νοεμβρίου 2017, Ηράκλειο: Εκπαιδευτικοί Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού 3ης Περιφέρειας Ηρακλείου (Διοργανώτρια: Μαράκη Ελένη, Σχ. Σύμβουλος ΔΕ).
  5. 8 Νοεμβρίου 2017, Άγιος Νικόλαος: Εκπαιδευτικοί Γ΄, Δ΄, Ε΄, και ΣΤ΄ Δημοτικού 1ης Περιφέρειας Λασιθίου (Διοργανωτής: Μαμάκης Γεώργιος, Σχ. Σύμβουλος ΔΕ).
  6. 9 Νοεμβρίου 2017, Ηράκλειο: Εκπαιδευτικοί Γ΄ Δημοτικού 5ης και 9ης Περιφέρειας Ηρακλείου (Διοργανώτριες: Κουτσουράκη Στέλα, Σχ. Σύμβουλος ΔΕ και Σπαθαράκη Ανδρονίκη, Σχολική Σύμβουλος ΔΕ).
  7. 10 Νοεμβρίου 2017, Ηράκλειο: Εκπαιδευτικοί Δ΄ Δημοτικού 5ης και 9ης Περιφέρειας Ηρακλείου (Διοργανώτριες: Κουτσουράκη Στέλα, Σχ. Σύμβουλος ΔΕ και Σπαθαράκη Ανδρονίκη, Σχολική Σύμβουλος ΔΕ).
  8. 14 Νοεμβρίου 2017, Ηράκλειο: Εκπαιδευτικοί Ε΄ Δημοτικού 5ης και 9ης Περιφέρειας Ηρακλείου (Διοργανώτριες: Κουτσουράκη Στέλα, Σχ. Σύμβουλος ΔΕ και Σπαθαράκη Ανδρονίκη, Σχολική Σύμβουλος ΔΕ).
  9. 15 Νοεμβρίου 2017, Ηράκλειο: Εκπαιδευτικοί ΣΤ΄ Δημοτικού 5ης και 9ης Περιφέρειας Ηρακλείου (Διοργανώτριες: Κουτσουράκη Στέλα, Σχ. Σύμβουλος ΔΕ και Σπαθαράκη Ανδρονίκη, Σχολική Σύμβουλος ΔΕ).
  10. 22 Νοεμβρίου 2017, Ρέθυμνο: Εκπαιδευτικοί Γ΄ και Δ΄ Δημοτικού 2ης Περιφέρειας Ρεθύμνου (Διοργανωτής: Μπερκούτης Αντώνης, Σχ. Σύμβουλος ΔΕ).
  11. 23 Νοεμβρίου 2017, Ρέθυμνο: Εκπαιδευτικοί Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού 2ης Περιφέρειας Ρεθύμνου (Διοργανωτής: Μπερκούτης Αντώνης, Σχ. Σύμβουλος ΔΕ).
  12. 29 Νοεμβρίου 2017, Ρέθυμνο: Εκπαιδευτικοί Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ Δημοτικού 1ης Περιφέρειας Ρεθύμνου (Διοργανωτής: Κολιοραδάκης Μιχάλης, Σχ. Σύμβουλος ΔΕ).
  13. 6 Δεκεμβρίου 2017, Σητεία: Εκπαιδευτικοί Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ Δημοτικού 3ης Περιφέρειας Λασιθίου (Διοργανωτές: Μαμάκης Γεώργιος, Σχ. Σύμβουλος ΔΕ και Γρηγοράκης Ιωάννης, Σχ. Σύμβουλος ΔΕ).
  14. 13 Δεκεμβρίου 2017, Ηράκλειο: Εκπαιδευτικοί Γ΄ και Δ΄ Δημοτικού 6ης Περιφέρειας Ηρακλείου (Διοργανωτής: Δρακάκη Μαρία, Σχ. Σύμβουλος ΔΕ).
  15. 15 Δεκεμβρίου 2017, Ηράκλειο: Εκπαιδευτικοί Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού 6ης Περιφέρειας Ηρακλείου (Διοργανωτής: Δρακάκη Μαρία, Σχ. Σύμβουλος ΔΕ).

Πρόγραμμα Επιμορφωτικής Ημερίδας Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης:

«Διδάσκοντας Θρησκευτικά με το νέο Πρόγραμμα Σπουδών»

Ώρα

Θέμα - Περιεχόμενο

Μορφή εργασίας

Εισηγητής

08:00-08:30

Προσέλευση - Εγγραφές

08:30-08:45

Καλωσόρισμα, εισαγωγή στην προβληματική της ημερίδας

Ολομέλεια

08:45-10:00