Αρχική Ανακοινώσεις - Επίκαιρα Εγκύκλιος του ΥΠΑΙΘ για την αξιολόγηση εξ αποστάσεως

Εγκύκλιος του ΥΠΑΙΘ για την αξιολόγηση εξ αποστάσεως

Το Υπουργείο Παιδείας έστειλε στις σχολικές μονάδες την εγκύκλιο 167603/ΓΔ4/09-12-2020, με θέμα «Εγκύκλιος για την εξ αποστάσεως υλοποίηση της (ισχύουσας) αξιολόγησης των μαθητών/τριών Δ/θμιας Εκπ/σης για το σχολικό έτος 2020-21».

Σύμφωνα με την εγκύκλιο, οι εκπαιδευτικοί ενθαρρύνονται και μπορούν να πραγματοποιήσουν με ηλεκτρονικά μέσα εξ αποστάσεως ωριαίες ή ολιγόλεπτες γραπτές δοκιμασίες, όπως αυτές προβλέπονται από τις υφιστάμενες διατάξεις για την αξιολόγηση. Για τη διενέργεια αυτών των δοκιμασιών μπορούν να αξιοποιηθούν τα περιβάλλοντα ασύγχρονης εκπαίδευσης e-class και e-me, καθώς και κάθε πρόσφορο μέσο.

Δείτε την εγκύκλιο

Δείτε παράρτημα Οδηγιών για τη δοκιμασία γνώσεων με το εργαλείο "Polling" του Webex Meetings