Αρχική Ανακοινώσεις - Επίκαιρα Επιμορφωτικές ημερίδες για νεοδιορισθέντες και αναπληρωτές εκπαιδευτικούς

Επιμορφωτικές ημερίδες για νεοδιορισθέντες και αναπληρωτές εκπαιδευτικούς

Σύμφωνα με τη με αριθμ. 8053/3-9-2021 εγκύκλιο της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Κρήτης, θα πραγματοποιηθούν εξ αποστάσεως επιμορφωτικές ημερίδες για νεοδιορισθέντες μόνιμους και αναπληρωτές εκπαιδευτικούς Γενικής και Ειδικής Αγωγής, των Διευθύνσεων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Κρήτης.

Στις ημερίδες καλούνται να λάβουν μέρος νεοδιορισθέντες μόνιμοι και αναπληρωτές εκπαιδευτικοί κατά το σχολικό έτος 2021-22. Μπορούν, επίσης, να λάβουν μέρος εκπαιδευτικοί που τοποθετήθηκαν κατά το τρέχον σχολικό έτος από μετάταξη και εκπαιδευτικοί οι οποίοι λόγω μετακίνησης δεν διαθέτουν διδακτική προϋπηρεσία στην ειδικότητά τους.

Οι ημερίδες θα πραγματοποιηθούν στις παρακάτω ημερομηνίες:

1. Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Λασιθίου: Δευτέρα, 6 Σεπτεμβρίου 2021, ώρα 9:00-13:30.
  2. Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Ηρακλείου: Τρίτη, 7 Σεπτεμβρίου 2021, ώρα 9:00-13:30.
  3. Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Χανίων: Τετάρτη, 8 Σεπτεμβρίου 2021, ώρα 9:00-13:30.
  4. Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Ρεθύμνου: Πέμπτη, 9 Σεπτεμβρίου 2021, ώρα 9:00-13:30.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

Α΄ μέρος (για όλες τις ειδικότητες)

08:45 - 9:00         Προσέλευση

09:00 - 9:10         Χαιρετισμοί

09:10 - 10:30       Στελέχη της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης: «Καθήκοντα εκπαιδευτικών και στελεχών εκπαίδευσης, διοίκηση σχολικής μονάδας»

10:35 - 10:55       Μ. Γιγουρτάκη, Σ.Ε.Ε. Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης: «Συνεργασία εκπαιδευτικών Γενικής και Ειδικής Αγωγής στο πλαίσιο της συμπερίληψης»

Β΄ μέρος (για θεολόγους εκπαιδευτικούς)

11:00 - 13:30       Γ. Στριλιγκάς, Σ.Ε.Ε. Θεολόγων:

1. «Το εκπαιδευτικό έργο ως παιδαγωγική λειτουργία».
  2. «Προγραμματισμός του εκπαιδευτικού έργου στα Θρησκευτικά».

Προσκαλούνται οι θεολόγοι νεοδιορισθέντες και αναπληρωτές εκπαιδευτικοί των Δ/νσεων Δ/θμιας Εκπ/σης Κρήτης να συμμετέχουν στις παραπάνω ημερίδες, ανάλογα με τη θέση που υπηρετούν.

Η εγκύκλιος της Περιφερειακής Δ/νσης, το πλήρες πρόγραμμα των ημερίδων και οι διαδικτυακές διευθύνσεις σύνδεσης έχουν αποσταλεί στις σχολικές μονάδες.

Δείτε το πλήρες πρόγραμμα-ημερολόγιο και τις διαδικτυακές διευθύνσεις των ημερίδων

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 12 Σεπτέμβριος 2021 15:36