Αρχική Ανακοινώσεις - Επίκαιρα Eπιμορφωτική συνάντηση για θεολόγους εκπαιδευτικούς με θέμα την ανεστραμμένη διδασκαλία/τάξη

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι

Ανανεώνω τις ευχές μου για υγεία και καλή δύναμη στο νέο σχολικό έτος!

Σας ενημερώνω ότι την Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου 2021, ώρα 18:00-20:00, θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτική συνάντηση για τους θεολόγους εκπαιδευτικούς της περιοχής ευθύνης μου, με θέμα τον προγραμματισμό του εκπαιδευτικού έργου και το νέο πλαίσιο αξιολόγησης του μαθητή στα Θρησκευτικά.

Η επιμορφωτική συνάντηση θα περιλαμβάνει εισηγήσεις στις εξής ενότητες:

1. «Αρχές προγραμματισμού της διδασκαλίας και αξιολόγηση της μάθησης στα Θρησκευτικά». Εισηγητής: Γεώργιος Στριλιγκάς, Σ.Ε.Ε. Θεολόγων στο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης.
  2. «Καλές πρακτικές για την εφαρμογή της ανεστραμμένης διδασκαλίας/τάξης». Εισηγητής: Ιωάννης Τζωρτζάκης, Σ.Ε.Ε. Πολ. Μηχανικών και Αρχιτεκτόνων στο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου.

Το 2ο μέρος της επιμόρφωσης στοχεύει στην ενημέρωση σχετικά με τις αλλαγές που εισάγει ο Νόμος 4823/2021 στα κριτήρια και τη διαδικασία της αξιολόγησης του μαθητή στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο.

Η συνάντηση θα γίνει εξ αποστάσεως, μέσω της εφαρμογής Webex Meetings. Πληροφορίες για τη διεύθυνση σύνδεσης έχουν σταλεί στις σχολικές μονάδες.

Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών στη συνάντηση είναι προαιρετική και γίνεται χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς,

Ο Συντονιστής Ε.Ε. κλάδου ΠΕ01