Αρχική Ανακοινώσεις - Επίκαιρα Ξεκινούν τα μαθήματα της Σχολής Γονέων του Ε.Μ.Ι. της Αρχιεπισκοπής Κρήτης

Ξεκινούν τα μαθήματα της Σχολής Γονέων του Ε.Μ.Ι. της Αρχιεπισκοπής Κρήτης

Τη Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2012 ξεκινά ο νέος σεμιναριακός κύκλος εβδομαδιαίων συναντήσεων της Σχολής Γονέων του Επικοινωνιακού και Μορφωτικού Ιδρύματος της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης.

Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν με την καθιερωμένη Ακολουθία του Αγιασμού και πρώτο εισηγητή τον κ. Γεώργιο Σφακιανάκη, δρ. Κλινικής Ψυχολογίας, διδάσκοντα στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Κρήτης, που θα παρουσιάσει το θέμα "Η οικογένεια στη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα".

Τα σεμινάρια της Σχολής γίνονται στις αίθουσες του Επικοινωνιακού και Μορφωτικού Ιδρύματος της Ιεράς Αρχιεπισκοπής (οδός Αλκιβιάδου 6, έναντι της Ανώτατης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας), κάθε Δευτέρα 5.00 - 7.00 μ.μ. Κατά τη διάρκεια των μαθημάτων προσφέρεται δυνατότητα δημιουργικής απασχόλησης των παιδιών όσων γονέων έχουν ανάγκη. Τα προγράμματα και τα σεμινάρια της Σχολής παρέχονται δωρεάν.

Οι ενδιαφερόμενοι γονείς μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο Βιβλιοπωλείο της Ιεράς Αρχιεπισκοπής (πλατεία Αγίου Μηνά) ή κατά την προσέλευσή τους στο σεμινάριο.

Στο νέο πρόγραμμα της Σχολής έχουν κληθεί να παρουσιάσουν θέματα αξιόλογοι επιστήμονες και εισηγητές από τον χώρο της Εκκλησίας, της ακαδημαϊκής έρευνας, της εκπαίδευσης και της συμβουλευτικής της οικογένειας. Ο σεμιναριακός κύκλος αναμένεται να ολοκληρωθεί στο τέλος Φεβρουαρίου. Αναλυτικότερα, το πρόγραμμα των μαθημάτων έχει ως εξής:

15 Οκτωβρίου 2012: "Η οικογένεια στη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα", Σφακιανάκης Γεώργιος, Διδάκτωρ Κλινικής Ψυχολογίας, διδάσκων στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Κρήτης.

22 Οκτωβρίου 2012: "Ο γάμος στη θεολογία της Εκκλησίας", Αρχιμ. Μακάριος Γρινιεζάκης, Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής, Καθηγητής στην Ανώτατη Εκκλησιαστική Ακαδημία Ηρακλείου Κρήτης.

29 Οκτωβρίου 2012: "Βιοηθικά διλήμματα στη ζωή της σύγχρονης οικογένειας", Αρχιμ. Μακάριος Γρινιεζάκης, Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής, Καθηγητής στην Ανώτατη Εκκλησιαστική Ακαδημία Ηρακλείου Κρήτης.

5 Νοεμβρίου 2012: "Γονείς και παιδιά: Σχέση ζωής σ’ έναν κόσμο που αλλάζει", Παναγιωτάκη Μαρία, Ψυχολόγος - Κοινωνιολόγος, Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Ηρακλείου.

12 Νοεμβρίου 2012: "Πρόληψη και αντιμετώπιση του εκφοβισμού και της βίας στο σχολείο: Ο ρόλος της οικογένειας", Παναγιωτάκη Μαρία, Ψυχολόγος - Κοινωνιολόγος, Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Ηρακλείου.

19 Νοεμβρίου 2012: "Η οικογένεια στις μεγάλες δυσκολίες, την ασθένεια και το πένθος", π. Γεώργιος Τζάβλας, Θεολόγος, Οικογενειακός Συστημικός Σύμβουλος.

26 Νοεμβρίου 2012: "Οι γονείς μπροστά στα μεγάλα ερωτήματα των παιδιών", π. Γεώργιος Τζάβλας, Θεολόγος, Οικογενειακός Συστημικός Σύμβουλος.

3 Δεκεμβρίου 2012: "Πρώιμη στήριξη = στήριξη της εξέλιξης", Αντώνιος Κυπριωτάκης, Καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης.

10 Δεκεμβρίου 2012: "Προϋποθέσεις μάθησης - αντιμετώπιση μαθησιακών προβλημάτων",  Αντώνιος Κυπριωτάκης, Καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης.

17 Δεκεμβρίου 2012: "Καθημερινές απορίες για μικρές και μεγάλες δυσκολίες στη σύγχρονη οικογένεια", Σφακιανάκης Γεώργιος, Διδάκτωρ Κλινικής Ψυχολογίας, διδάσκων στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Κρήτης.

14 Ιανουαρίου 2013: "Η οικογένεια ως εκκλησιαστικό γεγονός¨, Αρχιμ. Παΐσιος Λαρεντζάκης, Θεολόγος, Ιεροκήρυκας της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης.

21 και 28 Ιανουαρίου 2013: "Εφηβεία και εξαρτήσεις: Ο ρόλος της οικογένειας", Τσαφή Γεωργία, Κοινωνική Λειτουργός - Στέλεχος Πρόληψης στο ΚΕΣΑΝ - Κέντρο Πρόληψης των εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας.

4 Φεβρουαρίου 2013: "Αναζητώντας λειτουργικούς τρόπους επικοινωνίας μέσα στην οικογένεια", Σπαθαράκη Ανδρονίκη, Σχολική Σύμβουλος Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

11 Φεβρουαρίου 2013: "Διαταραχή ελλειμματικής προσοχής και υπερκινητικότητα σε παιδιά σχολικής ηλικίας", Σκουντή Μαριάννα, Διδάκτωρ Ιατρικής, Εκπαιδευτικός Ειδικής Αγωγής.

18 Φεβρουαρίου 2013: "Γονείς: Σύμμαχοι και συνοδοιπόροι στις επαγγελματικές αναζητήσεις των νέων", Αλογδιανάκη Μαριάννα, Σύμβουλος Σταδιοδρομίας, MSc. Συμβουλευτική και  Επαγγελματικός Προσανατολισμός.

25 Φεβρουαρίου 2013: "Γονείς, παιδιά, οικογένεια: Διαπιστώσεις και προβληματισμοί", Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης κ.κ. Ειρηναίος.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΟΙΚΟΥΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ