Αρχική Ανακοινώσεις - Επίκαιρα Διανομή της Καινής Διαθήκης σε μαθητές από τη Μητρόπολη Ιεραπύτνης και Σητείας

Διανομή της Καινής Διαθήκης σε μαθητές από τη Μητρόπολη Ιεραπύτνης και Σητείας

Μια αξιόλογη πρωτοβουλία της Ιεράς Μητροπόλεως Ιεραπύτνης και Σητείας, στα τελευταία χρόνια, είναι η διανομή της Καινής Διαθήκης στους μαθητές της Β΄ Γυμνασίου των σχολείων της περιοχής.

Κάθε χρόνο, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης κ. Ευγένιος επισκέπτεται τα σχολεία της Μητροπόλεως για την επίδοση της Καινής Διαθήκης στα παιδιά. Χαιρετά τα παιδιά, τους απευθύνει σύντομες ευχές και τους παραδίδει την Καινή Διαθήκη, που ως γνωστόν, χρησιμοποιείται στο μάθημα των Θρησκευτικών στη Β΄ Γυμνασίου. Η προσφορά αυτή, εκτός από το  πνευματικό νόημα που έχει, θεραπεύει μια ανάγκη του μαθήματος των Θρησκευτικών που είναι δύσκολο να εξυπηρετηθεί με άλλο τρόπο, στις δύσκολες ημέρες που διανύουμε εξαιτίας της οικονομικής κρίσης.

Η έκδοση που διανέμεται που διανέμεται περιλαμβάνει το εγκεκριμένο πρωτότυπο κείμενο με μετάφραση στη σύγχρονη δημοτική και είναι έκδοση του Εκκλησιαστικού Ιδρύματος της Ιεράς Μητροπόλεως Ιεραπύτνης και Σητείας «Παναγία η Ακρωτηριανή».

Θερμά συγχαρητήρια λοιπόν και ευχαριστίες από την εκπαιδευτική κοινότητα προς τον Σεβασμιώτατο και όλους τους συντελεστές αυτής της δράσης.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιεραπύτνης και Σητείας κ. Ευγένιος

κατά την πρόσφατη επίσκεψή του στο Γυμνάσιο Κουτσουρά Ιεράπετρας

για τη διανομή της Καινής Διαθήκης στους μαθητές της Β΄ Γυμνασίου.