Αρχική Ανακοινώσεις - Επίκαιρα Επιμορφωτικές διδασκαλίες - Επιμορφωτικά σεμινάρια για θεολόγους

Επιμορφωτικές διδασκαλίες - Επιμορφωτικά σεμινάρια για θεολόγους

Σε συνέχεια του προηγούμενου εγγράφου μου, με αριθμ. 1285/18-11-2015, επανέρχομαι στο θέμα της πραγματοποίησης σειράς επιμορφωτικών διδασκαλιών στην τάξη και σεμιναρίων, σε διάφορες πόλεις της Κρήτης, από τον Δεκέμβριο 2015 έως τον Μάρτιο 2016. Είμαι στην ευχάριστη θέση, σε πρώτη φάση,  να ανακοινώσω το πρόγραμμα της περιφερειακής ενότητας Ηρακλείου. Οι διδασκαλίες που θα πραγματοποιηθούν και οι εκπαιδευτικοί που θα διδάξουν είναι:

1. Τρίτη 15 Δεκεμβρίου 2015, στο ΓΕΛ Μοιρών.

α) Γεώργιος Στριλιγκάς, 4η ώρα, τάξη Β΄ (προσέλευση εκπαιδευτικών: 10.50).

β) Στέφανος Παναγιωτόπουλος, 5η ώρα, τάξη Β΄ (προσέλευση εκπαιδευτικών: 11.35).

1. Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2015, στο ΓΕΛ Γαζίου.

Γεώργιος Στριλιγκάς, 5-6η ώρα, τάξη Β΄  (προσέλευση εκπαιδευτικών: 11.35).

1. Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2015, στο ΓΕΛ Γαζίου.

Παναγιώτης Ασημακόπουλος, 5-6η ώρα, τάξη Β΄ (προσέλευση εκπαιδευτικών: 11.35).

1. Πέμπτη 14 Ιανουαρίου 2016, στο Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου.

Γεώργιος Στριλιγκάς, 5-6η ώρα, τάξη Β΄  (προσέλευση εκπαιδευτικών: 11.40).

1. Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2016, στο Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου.

Γεώργιος Σαμουράκης, 5-6η ώρα, τάξη Β΄  (προσέλευση εκπαιδευτικών: 11.40).

Οι διδασκαλίες θα συνδυαστούν με ομαδοσυνεργατικό σεμινάριο, με θέμα «Τεχνικές διδασκαλίας για τη διερευνητική και βιωματική μάθηση». Το σεμινάριο μπορούν να παρακολουθήσουν και εκπαιδευτικοί οι οποίοι δεν θα παρακολουθήσουν τις διδασκαλίες. Τα σεμινάρια που θα πραγματοποιηθούν στο νομό Ηρακλείου είναι:

α) Τρίτη 15 Δεκεμβρίου 2015, στο ΓΕΛ Μοιρών. Θα γίνει εκτός διδακτικού ωραρίου, ύστερα από συνεννόηση με τους εκπαιδευτικούς οι οποίοι θα δηλώσουν συμμετοχή.

β) Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2015, στο Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου, ώρα 17.00-20.30.

γ) Τρίτη 12 Ιανουαρίου 2016, στο Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου, ώρα 17.00-20.30.

Στόχοι του παραπάνω προγράμματος είναι:

α) Ως προς το σεμινάριο

• Βιωματική γνωριμία με επιλεγμένες διδακτικές τεχνικές, για τη διερευνητική, συνεργατική και βιωματική μάθηση.
  • Ανάπτυξη δεξιοτήτων σχεδιασμού της διδασκαλίας.
  • Ανάπτυξη συνεργατικών δεξιοτήτων.

β) Ως προς τις διδασκαλίες

• Παρουσίαση διδακτικών τεχνικών.
  • Διάδοση καλών πρακτικών στη διδασκαλία.
  • Προώθηση της συνεργατικότητας σε ζητήματα διδακτικής δράσης.

Λόγω των περιορισμών της σχολικής τάξης, κάθε διδασκαλία  θα παρακολουθήσει μικρή ομάδα εκπαιδευτικών, ανεξαρτήτως βαθμίδας, οι οποίοι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή με την προϋπόθεση της εξασφάλισης της εύρυθμης λειτουργίας του σχολείου τους, χωρίς απώλεια διδακτικών ωρών. Οι θεολόγοι που επιθυμούν να λάβουν μέρος  στο σεμινάριο ή στις διδασκαλίες ή και στα δύο, μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή, μέχρι την Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2015, αποκλειστικά στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://goo.gl/Ynn7Zg (πατήστε στον σύνδεσμο).

Λόγω του περιορισμένου αριθμού θέσεων στις διδασκαλίες, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Οι συμμετέχοντες θα ανακοινωθούν στην ιστοσελίδα μας http://theologoi-kritis.sch.gr και θα ενημερωθούν μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, μετά τη λήξη των δηλώσεων συμμετοχής. Όσοι δεν επιλεγούν, μπορούν να λάβουν μέρος στην επόμενη φάση, κατά τους μήνες Φεβρουάριο και Μάρτιο.  Προσεχώς θα ανακοινωθεί το πρόγραμμα και για τους λοιπούς νομούς της Κρήτης.

Παρακαλούνται οι Διευθυντές/τριες των σχολείων να ενημερωθούν οι θεολόγοι εκπαιδευτικοί, καθώς επίσης να διευκολύνουν τη συμμετοχή όσων επιθυμούν με τροποποίηση του προγράμματος.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς

Ο Σχολ. Σύμβουλος Θεολόγων