Αρχική Ανακοινώσεις - Επίκαιρα Επιμορφωτικές διδασκαλίες και σεμινάριο για θεολόγους στα Χανιά

Επιμορφωτικές διδασκαλίες και σεμινάριο για θεολόγους στα Χανιά

Συνεχίζεται το πρόγραμμα επιμορφωτικών διδασκαλιών και σεμιναρίων, σε διάφορες πόλεις της Κρήτης, που υλοποιείται από τον Σχολικό Σύμβουλο Θεολόγων Κρήτης από τον Δεκέμβριο 2015, με ανάλογες δράσεις στα Χανιά, για τους θεολόγους εκπαιδευτικούς της  περιφερειακής ενότητας Χανίων.

Α. Οι διδασκαλίες που θα πραγματοποιηθούν στα Χανιά και οι εκπαιδευτικοί που θα διδάξουν είναι:

1. Δευτέρα 15 Φεβρουαρίου 2016, στο 2ο Γυμνάσιο Ελ. Βενιζέλου, στις Μουρνιές (προσέλευση εκπαιδευτικών: 11.30):
α) Γεώργιος Μέμος, 5η ώρα, τάξη Γ΄.
β) Γεώργιος Στριλιγκάς, 6η ώρα, τάξη Α΄.

2. Τρίτη 16 Φεβρουαρίου 2016, στο 1ο ΓΕΛ Χανίων, στηΝέα Χώρα Χανίων, (προσέλευση εκπαιδευτικών: 11.40):

α) Γεώργιος Στριλιγκάς, 5-6η ώρα, τάξη Β΄.

Μετά τις διδασκαλίες και κατά τις δύο ημέρες θα ακολουθήσει συζήτηση με τους συμμετέχοντες (7η ώρα).

Β. Οι διδασκαλίες θα συνδυαστούν με ομαδοσυνεργατικό σεμινάριο, με θέμα «Τεχνικές διδασκαλίας για τη διερευνητική και βιωματική μάθηση», το οποίο θα πραγματοποιηθεί στο 1ο ΓΕΛ Χανίων, τη Δευτέρα 15 Φεβρουαρίου 2016, 17:00-20:30.

Το σεμινάριο μπορούν να παρακολουθήσουν και εκπαιδευτικοί οι οποίοι δεν θα παρακολουθήσουν τις διδασκαλίες.

Στόχοι του παραπάνω προγράμματος είναι:

α) Ως προς τις διδασκαλίες

• Διάδοση καλών πρακτικών στη διδασκαλία.
  • Προώθηση της συνεργατικότητας στο διδακτικό έργο.

β) Ως προς το σεμινάριο

• Βιωματική γνωριμία με επιλεγμένες διδακτικές τεχνικές, για τη διερευνητική, συνεργατική και βιωματική μάθηση.
  • Ανάπτυξη δεξιοτήτων σχεδιασμού της διδασκαλίας.
  • Ανάπτυξη συνεργατικών δεξιοτήτων.

Λόγω των περιορισμών της σχολικής τάξης, κάθε διδασκαλία  θα παρακολουθήσει μικρή ομάδα εκπαιδευτικών, ανεξαρτήτως βαθμίδας, οι οποίοι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή, σε συνεννόηση με το σχολείο τους ώστε να μη διαταράσσεται η εύρυθμη λειτουργία του. Οι θεολόγοι που επιθυμούν να λάβουν μέρος  στο σεμινάριο ή στις διδασκαλίες ή και στα δύο, μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή, μέχρι την Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2016, αποκλειστικά μέσω ηλεκτρονικής φόρμας, στη διεύθυνση: https://goo.gl/7t0Uo8 (πατήστε στον σύνδεσμο).

Λόγω του περιορισμένου αριθμού θέσεων στις διδασκαλίες, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Οι συμμετέχοντες θα ανακοινωθούν στην ιστοσελίδα μας http://theologoi-kritis.sch.gr και θα ενημερωθούν μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, μετά τη λήξη των δηλώσεων συμμετοχής.

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 06 Φεβρουάριος 2016 16:59