Αρχική Ανακοινώσεις - Επίκαιρα Εκδήλωση στην αίθουσα Ανδρόγεω: Το πένθος στη ζωή του παιδιού

Εκδήλωση στην αίθουσα Ανδρόγεω: Το πένθος στη ζωή του παιδιού

Κουβέντες για τα δύσκολα. Μοιράσματα για κείνα που πονάνε, για κείνα που με τα χρόνια γίνονται απάνεμη, σιωπηλή γωνιά της ψυχής, μνήμη δυνατή στο αφήγημα της ζωής μας. Για το πένθος, την επίπονη συναισθηματική διαδικασία, στην οποία μπαίνουμε ύστερα από μια σημαντική απώλεια, θα μιλήσουμε την Τρίτη 29 Νοεμβρίου.

«To πένθος στη ζωή του παιδιού» ονομάζεται η Εσπερίδα που θα πραγματοποιηθεί στις 17.30 το απόγευμα στην αίθουσα «Μανώλης Καρέλλης» (Ανδρόγεω) του Δήμου Ηρακλείου.

Οι αποχωρισμοί, η προσαρμογή στη νέα πραγματικότητα, ο τρόπος που αντιλαμβάνονται τα μικρά παιδιά το θάνατο, ο τρόπος που θρηνούν οι έφηβοι, το σχολείο μπροστά στην απώλεια, η οικογένεια που πενθεί…

Ζητήματα που θα αναλύσουμε στην Ημερίδα, όπου θα ακούσετε εισηγήσεις από:

τη Μαρία Παναγιωτάκη, Ψυχολόγο-Κοινωνιολόγο, Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Ν.Ηρακλείου, με θέμα «Στηρίζοντας το παιδί που πενθεί στην οικογένεια και το σχολείο»,

τον Γεώργιο Στριλιγκά, Σχολικό Σύμβουλο Θεολόγων, που θα εστιάσει σε θέματα που αφορούν στο θρησκευτικό μας αίσθημα στη διαχείριση του πένθους,

τη Γεωργία Τσαφή, Κοινωνική Λειτουργό του Τμήματος Κοινωνικής Πολιτικής, Καινοτόμων Δράσεων, Δημόσιας Υγείας & Ισότητας Φύλων, η οποία θα επικεντρωθεί σε ό,τι αφορά στην κοινωνική εργασία και τους κοινωνικούς φορείς υποστήριξης όταν το παιδί θρηνεί και

την Άννα Στουμπίδη, Νηπιαγωγό στο 33ο Νηπιαγωγείο Ηρακλείου και Ειδικό Γραμματέα στον Σύλλογο Εκπ/κών Α/θμιας «Δομήνικος Θεοτοκόπουλος», που θα αναλύσει τον τρόπο προσέγγισης του πένθους μέσα από παραμύθια.

Σας περιμένουμε με έγνοια και φροντίδα για το παιδί και τον έφηβο, τις συγκινήσεις και τα συναισθήματά μας, τους μύθους και τις αλήθειες μας, τους αποχωρισμούς και τις συναντήσεις μας.

Την Εκδήλωση συνδιοργανώνουν η Αντιδημαρχία Κοινωνικής Πολιτικής, ο Σύλλογος Εκπ/κών Α/θμιας «Δομήνικος Θεοτοκόπουλος» και ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Ν.Ηρακλείου.

Πηγή: Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Δ.Ε. Ηρακλείου

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 28 Νοέμβριος 2016 22:57