Αρχική Ανακοινώσεις - Επίκαιρα Θεολογικές παρεμβάσεις στο συνέδριο του Συλλόγου Φυσικών Κρήτης "Φυσικής δρώμενα"

Ο Σύλλογος Φυσικών Κρήτης οργανώνει το 1ο του Συνέδριο με τίτλο «Φυσικής Δρώμενα». Το  Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Ηράκλειο την 31η Μαρτίου (αίθουσα Ανδρόγεω) και την 1η Απριλίου 2017 (2ο ΓΕΛ). Στο  Συνέδριο θα συμμετέχουν εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων από ολόκληρη την Κρήτη, με στόχο την αλληλεπίδραση Φυσικών από όλους τους χώρους δραστηριότητας, από την τάξη μέχρι και το ερευνητικό εργαστήριο.

Στο πρόγραμμα του συνεδρίου περιλαμβάνονται:

• Κεντρικές ομιλίες – προφορικές εισηγήσεις
  • Αναρτημένες ανακοινώσεις – πόστερ
  • Παρουσιάσεις σχεδίων εργασίας (projects) και γενικά καινοτόμων διδακτικών σεναρίων που υλοποιήθηκαν στα πλαίσια του σχολείου (επιθυμητή η ενεργός συμμετοχή μαθητών-μαθητριών).
  • Ερευνητικές εργασίες – δραστηριότητες ερευνητών ή ομάδων ερευνητών
  • Θεατρικά και μουσικά έργα.

Μεταξύ των εισηγήσεων περιλαμβάνονται επίσης:

Στρογγυλό τραπέζι, με θέμα: «Η Ορθόδοξη Θεολογία έναντι των Φυσικών Επιστημών σήμερα». Συμμετέχουν οι θεολόγοι εκπαιδευτικοί:

Γιώργος Στριλιγκάς, Σχολικός Σύμβουλος Θεολόγων:  «Θεολογία και φυσικές επιστήμες: Τα όρια της Ορθόδοξης γνωσιολογίας και οι πρόσφατες αποφάσεις της Αγίας και Μεγάλης Συνόδου»

Γιώργος Βαρδαβάς, θεολόγος εκπαιδευτικός: «Θεολογία και φυσικές επιστήμες: Από την καχυποψία στη συνύπαρξη»

Παναγιώτης Ασημακόπουλος, θεολόγος εκπαιδευτικός: «Επιστήμη και θρησκεία στα μαθητικά θρανία»

Εισήγηση με θέμα: «Θετικές Επιστήμες και θρησκεία: ο διάλογος ως αναγκαιότητα για τη συνύπαρξη», Αρβανίτης Χριστόφορος, Επίκουρος Καθηγητής Κοινωνιολογίας.

Δείτε το πρόγραμμα του Συνεδρίου

Άλλες πληροφορίες για το Συνέδριο