Αρχική Ανακοινώσεις - Επίκαιρα Επιμόρφωση θεολόγων εκπαιδευτικών για τις Δημιουργικές Εργασίες στο Λύκειο – Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για επιμορφωτές

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 137552/Δ2/17-08-2017 του Υπουργείου Παιδείας θα υλοποιηθεί ημερήσια επιμόρφωση διάρκειας 5 ωρών, με θέμα τις Δημιουργικές Εργασίες στο Λύκειο, την οποία θα παρακολουθήσουν όλοι οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν στο Λύκειο, με οργανική θέση ή μη. Η επιμόρφωση θα υλοποιηθεί κατά τόπους, με διοργανωτή το ΠΕΚ σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους, από 4-8 Σεπτεμβρίου, ώρα 09.00-14.00.

Η επιμόρφωση διαρθρώνεται σε δυο ενότητες, ως εξής:

1η ενότητα: Δύο (2) ώρες αφιερωμένες γενικά στον σκοπό και στη σημασία των εργασιών, στα προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα της διαδικασίας εκπόνησης εργασιών, στον τρόπο οργάνωσης της τάξης κατά την εκπόνηση, στον τρόπο υποστήριξης των μαθητών/τριών και στον τρόπο αξιολόγησης των εργασιών

2η ενότητα: Τρεις (3) ώρες αφιερωμένες σε παραδείγματα θεμάτων ανά γνωστικό αντικείμενο, σε παραδείγματα ανατροφοδότησης προς τον/τη μαθητή/τρια (προτάσεις βελτίωσης της εργασίας) και παραδείγματα αξιολόγησης.

Σε συνεννόηση με το ΠΕΚ, στην περιφέρεια Κρήτης προγραμματίζεται να γίνουν τμήματα για τους θεολόγους ως εξής:

Νομός Ηρακλείου: Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου 2017, 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου.

Νομός Λασιθίου: Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου 2017, 2ο Γυμνάσιο Ιεράπετρας.

Νομός Χανίων: Τετάρτη 6 Σεπτεμβρίου 2017, 1ο ΓΕΛ Χανίων.

Νομός Ρεθύμνου: Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου 2017, Πειραματικό ΓΕΛ Ρεθύμνου.

Το παραπάνω πρόγραμμα ενδέχεται να τροποποιηθεί κατά τον σχεδιασμό του συνολικού προγράμματος επιμόρφωσης από το ΠΕΚ.

Στην επιμόρφωση υπάρχει δυνατότητα να συμμετέχουν ως επιμορφωτές εκτός από τους Σχολικούς Συμβούλους και άλλοι εκπαιδευτικοί, με εμπειρία στις Δημιουργικές Εργασίες του Λυκείου. Όσοι ενδιαφέρονται να συμμετέχουν, με σύντομες παρουσιάσεις, ως επιμορφωτές στη συγκεκριμένη δράση παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με τον Σχολικό Σύμβουλο Θεολόγων, μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας ή τηλεφωνικά, το αργότερο μέχρι και την 1η Σεπτεμβρίου 2017.

Ενδεικτικές θεματικές περιοχές στις οποίες οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούσαν να εισηγηθούν θέματα είναι:

α) Μεθοδολογία εκπόνησης των Δημιουργικών Εργασιών.

β) Καλές πρακτικές για τον σχεδιασμό, την εκπόνηση και την αξιολόγηση των Δημιουργικών Εργασιών στα Θρησκευτικά.

γ) Προτεινόμενα θέματα για Δημιουργικές Εργασίες στα Θρησκευτικά, από τα διδακτικά περιεχόμενα του Προγράμματος Σπουδών.

δ) Σύντομη παρουσίαση δειγματικής Δημιουργικής Εργασίας η οποία εκπονήθηκε στο προηγούμενο έτος.

Επισημαίνεται ότι ειδικά η δεύτερη ενότητα της επιμόρφωσης (3 ώρες) θα ήταν καλό να έχει εργαστηριακή μορφή ώστε να εμπλακούν ενεργά οι επιμορφούμενοι στην επιμορφωτική εργασία.

Σύντομα θα ανακοινωθεί το τελικό πρόγραμμα της επιμόρφωσης.