Αρχική Ανακοινώσεις - Επίκαιρα Σεμινάριο για νέες τεχνολογίες

Σεμινάριο για νέες τεχνολογίες

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο κύκλος του σεμιναρίου για θεολόγους καθηγητές, με θέμα "Οι νέες τεχνολογίες πληροφορίας και επικοινωνίας (ΤΠΕ) στο μάθημα των Θρησκευτικών".

Ομάδες του σεμιναρίου οργανώθηκαν στο Ηράκλειο, τις Μοίρες, το Ρέθυμνο, τα Χανιά και τον  Άγιο Νικόλαο.

Ειδικοί στόχοι του σεμιναρίου ήταν: α) Γνωριμία με επιλεγμένα ψηφιακά συγγραφικά εργαλεία του εκπαιδευτικού, β) παραγωγή δειγμάτων ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού στα Θρησκευτικά, γ) σχεδιασμός διδακτικών προτάσεων στα Θρησκευτικά με χρήση ΤΠΕ. Στο πλαίσιο του σεμιναρίου έγινε παρουσίαση και εκμάθηση επιλεγμένων εφαρμογών Πληροφορικής στις παρακάτω διδακτικές ενότητες:

• Δημιουργία εκπαιδευτικών παρουσιάσεων.
  • Δημιουργία και στοιχειώδης επεξεργασία εκπαιδευτικού video.
  • Δημιουργία ηλεκτρονικών φύλλων εργασίας και ηλεκτρονικών φύλλων αξιολόγησης (ψηφιακά διαγωνίσματα).
  • Γνωριμία με απλές εφαρμογές για παραγωγή εκπαιδευτικού λογισμικού.
  • Χρήσεις εφαρμογών Web 2 (αρχεία wiki, ιστολόγια, περιβάλλοντα κοινωνικής δικτύωσης) στο μάθημα των Θρησκευτικών.
  • Προτάσεις διδακτικής αξιοποίησης των εγκεκριμένων εκπαιδευτικών λογισμικών των Θρησκευτικών.

Συνολικά, λειτούργησαν 6 ομάδες, στις οποίες έλαβαν μέρος 75 υπηρετούντες θεολόγοι, ωρομίσθιοι, αναπληρωτές, μόνιμοι.

Θερμές ευχαριστίες οφείλονται στους συναδέλφους Παύλο Θεοδώρου, δρ. Πληροφορικής, Ρωξάνη Γραφανάκη, καθηγήτρια Πληροφορικής και Γιώργο Βαρδαβά, θεολόγο, που δίδαξαν μέρος των επιμορφωτικών ενοτήτων, στα σεμινάρια που πραγματοποιήθηκαν στο Ηράκλειο. Επίσης, στους διευθυντές των σχολικών μονάδων που φιλοξένησαν το σεμινάριο, καθώς και τους καθηγητές Πληροφορικής σε αυτά, για τη διάθεση του Εργαστηρίου Πληροφορικής.

Παρακαλώ όλους όσους έλαβαν μέρος στο σεμινάριο να μην αμελήσουν να συμπληρώσουν (μέσω διαδικτύου) την ηλεκτρονική φόρμα αξιολόγησης του σεμιναρίου, που εστάλη μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας. Ευχαριστώ από καρδιάς όλους τους συναδέλφους για τη γόνιμη συνεργασία και τους δημιουργικούς κόπους.

Ο Σχολ. Σύμβουλος Θεολόγων

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΡΙΛΙΓΚΑΣ