Αρχική Αρθρογραφία Αυθεντία και ελευθερία στο μάθημα των Θρησκευτικών

Αυθεντία και ελευθερία στο μάθημα των Θρησκευτικών

Από τις εκδόσεις "Γρηγόρη" κυκλοφορεί η ενδιαφέρουσα εργασία της Αγγελικής Τζουβάλη-Καριώτογλου "Αυθεντία και Ελευθερία στο Μάθημα των Θρησκευτικών".

Η συγγραφέας, καθηγήτρια του Κλασσικού Αρσακείου Λυκείου Ψυχικού, πραγματοποιεί μια αναδρομή στην πορεία του μαθήματος των θρησκευτικών, από την εποχή της εισαγωγής του ως κρατικού μαθήματος κατά τη διάρ­κεια της Βαυαρικής αντιβασιλείας, ιδωμένη μέσα από την εξέλιξη του σχολείου από αυταρχικό σε φιλελεύθερο και με βάση τις παιδαγωγικές επιστημονικές θεωρίες.

Κεντρικό θέμα του βιβλίου είναι η λειτουργία της αυ­θεντίας του παιδαγωγού σε σχέση με την ελευθερία του μαθητή, σ’ ένα μάθημα, το οποίο από τη φύση του απευθύ­νεται και αφορά στην ελεύθερη επιλογή του ανθρώπου.

Το όλο έργο μελετάται κάτω από το φως των κειμένων της νηπτικής ασκητικής γραμματείας, τα οποία αναφέρο­νται στη λειτουργία της πνευματικής πατρότητας και θα μπορούσαν να αποτελέσουν το μοντέλο για την ανάπτυξη της σχέσης δασκάλου - μαθητή, σε κάθε σχέση μαθητείας.

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 20 Νοέμβριος 2010 21:40