Αρχική Ανακοινώσεις - Επίκαιρα Αποτελέσματα διαγωνισμού ζωγραφικής και φωτογραφίας "SAPREJ 2012"

Αποτελέσματα διαγωνισμού ζωγραφικής και φωτογραφίας "SAPREJ 2012"

Ολοκληρώθηκε ο διαγωνισμός ζωγραφικής, φωτογραφίας και τέχνης με θέμα: “ Η ΟΙΚΟ-ΚΡΙΣΗ, ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ Η ΤΕΧΝΗ ’’ που  διοργάνωσε το Ινστιτούτο Θεολογίας και Οικολογίας της Ορθοδόξου Ακαδημίας Κρήτης  (ΟΑΚ) στο πλαίσιο του συνεδρίου για τις “Βιώσιμες εναλλακτικές προτάσεις για τον περιορισμό της φτώχειας και οικολογική δικαιοσύνη” (SAPREJ: Sustainable Alternatives for Poverty Reduction and Ecological Justice).

Η συμμετοχή των σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, όπως και απλών πολιτών από κάθε σημείο του Δήμου Χανίων ήταν συγκινητική καθώς ξεπέρασε κάθε προσδοκία μας.  Συνολικά, συγκεντρώθηκαν 160 έργα ζωγραφικής, μαθητών και μαθητριών σε σύνολο 205, γεγονός που επιβεβαιώνει την ευαισθητοποίηση τόσο των δασκάλων όσο και μαθητών για την προάσπιση του  δικαίου, για την προστασία του περιβάλλοντος και το μέλλον του πλανήτη.

Τα αποτελέσματα της αξιολόγησης των 10 καλύτερων έργων, που έγινε με κριτήριο τη δημιουργικότητα, την έμπνευση και την πρωτοτυπία των έργων είναι τα παρακάτω:

• Παιδιά  (κάτω από 8 ετών):  ΚΥΡΙΑΚΟΣ NTEKAKΗΣ (Δημοτικό σχολείο Καστελιού)
  • Παιδιά  (κάτω από 8 ετών):  ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΦΥΝΤΡΙΛΑΚΗΣ (Δημοτικό σχολείο Καστελιού)
  • Παιδιά  (κάτω από 8 ετών):  ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ (Δημοτικό σχολείο Κολυμβαριού)
  • Παιδιά  (8  - 12 ετών): ΕΡΝΕΣΤ  ΝΤΑΚΑΙ      (Δημοτικό σχολείο Κολυμβαριού)
  • Παιδιά  (8 - 12 ετών):  ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΡΟΒΑΤΙΝΑΚΗΣ (Δημοτικό σχολείο Κολυμβαριού)
  • Παιδιά  (12 - 15 ετών):  ΜΑΓΙΑ ΤΣΕΠΕΤΗ     (Δημοτικό σχολείο Χανίων)
  • Ομαδικό έργο τρισδιάστατο:    (Περιβαλλοντική ομάδα του 14ου Δημοτικού σχολείου Χανίων)
  • Ομαδικό έργο τρισδιάστατο:    (Περιβαλλοντική ομάδα δημιουργικής απασχόλησης για παιδιά με εδικές ανάγκες, Δήμου Χανίων)
  • Ομαδικό έργο τρισδιάστατο: ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΑΡΑΣΚΑΚΗ (Δήμου Χανίων)
  • Φωτογραφία ενηλίκων: ΝΙΚΟΣ ΖΑΜΠΕΤΑΚΗΣ (“I HAVE A DREAM”, Παλαιόχωρα)

Ευχαριστούμε θερμά  όλους τους συμμετέχοντες στο διαγωνισμό και όσους βοήθησαν στην διοργάνωση της πρωτοβουλίας αλληλεγγύης αυτής. Ειδικότερα,  ευχαριστούμε δημοσίως τον  Δήμο Πλατανιάς, το Ίδρυμα  “Planta Europa”, το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας, την Νέα Τηλεόραση Χανίων, την τηλεόραση Κύδων, το τουριστικό γραφείο Kiriakakis Travel  και το IOS Tours travel για την υποστήριξή τους. Για περισσότερες  πληροφορίες  παρακαλώ  επικοινωνήστε  με  τη γραμματεία της ΟΑΚ (Δρ. Λουκάς Ανδριανός) στα τηλέφωνα επικοινωνίας 2824022500/245 ή μέσω e‐mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .