ΘΕΟΛΟΓΟΙ ΚΡΗΤΗΣ - THEOLOGOI-KRITIS.SCH.GR

ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ

Αρχική Ανακοινώσεις - Επίκαιρα
Ανακοινώσεις - Επίκαιρα

Σύγχρονες παιδαγωγικές και διδακτικές προσεγγίσεις στα Θρησκευτικά: Επιμορφωτική συνάντηση για θεολόγους εκπαιδευτικούς

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι

Σας ενημερώνω ότι την Πέμπτη 4 Νοεμβρίου 2021, ώρα 18:00-19:30, θα πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως επιμορφωτική συνάντηση για θεολόγους εκπαιδευτικούς με θέμα:

«Σύγχρονες παιδαγωγικές και διδακτικές προσεγγίσεις στα Θρησκευτικά»

Εισηγητής:

Μάριος Κουκουνάρας-Λιάγκης,

Αν. Καθηγητής Παιδαγωγικής Επιστήμης και Θρησκευτικής Εκπαίδευσης

του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α.

Η εκδήλωση πραγματοποιείται σε συνδιοργάνωση με τη Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Θεολόγων στο 1ο και στο 2ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου κ. Ελένη Μιχαλοπούλου και τη Συντονίστρια Θεολόγων στο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης κ. Ξανθή Αλμπανάκη. Στη συνάντηση θα λάβουν μέρος θεολόγοι εκπαιδευτικοί από τις εκπαιδευτικές περιφέρειες των συμμετεχόντων Συντονιστών Εκπαιδευτικού Έργου.

Η συνάντηση θα γίνει εξ αποστάσεως, μέσω της εφαρμογής Webex Meetings. Η διεύθυνση σύνδεσης έχει αποσταλεί με έγγραφο στις σχολικές μονάδες.

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 23 Οκτώβριος 2021 11:52

Επιμορφωτική συνάντηση για θεολόγους εκπαιδευτικούς των ΕΠΑ.Λ.

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι

Σας ενημερώνω ότι την Πέμπτη 21 Οκτωβρίου 2021, ώρα 18:00-20:00, θα πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως επιμορφωτική συνάντηση για θεολόγους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε Ημερήσια και Εσπερινά ΕΠΑ.Λ., με θέμα:

«Διδάσκοντας Θρησκευτικά στο ΕΠΑ.Λ.»

Στην συνάντηση παρεμβαίνουν με σύντομες εισηγήσεις:

1. Γεώργιος Στριλιγκάς, Σ.Ε.Ε. Θεολόγων στο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης: «Διδάσκοντας θρησκευτικά στο ΕΠΑ.Λ.».
  2. Γεώργιος Βλοντάκης, Σ.Ε.Ε. ΠΕ88 – Γεωπονίας στο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης: «Πλαίσιο λειτουργίας, προκλήσεις, προοπτικές των μαθημάτων γενικής παιδείας στο ΕΠΑ.Λ.».
  3. Πρωτ. Νικόλαος Χουδετσανάκης, Θεολόγος εκπαιδευτικός στο 5ο Γ.Ε.Λ. Ηρακλείου: «Διδάσκοντας Θρησκευτικά στο ΕΠΑ.Λ.: Εμπειρίες, προβληματισμοί, καλές πρακτικές».
  4. Δημήτριος Χοϊλούς, Θεολόγος εκπαιδευτικός στο 3ο Γυμνάσιο Ιεράπετρας: «Διδακτικές προσεγγίσεις του μαθήματος των Θρησκευτικών στο ΕΠΑ.Λ.».

Οι συμμετέχοντες εισηγητές διαθέτουν πολύχρονη διδακτική εμπειρία σε ΕΠΑ.Λ.

Η συνάντηση απευθύνεται σε θεολόγους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε ΕΠΑ.Λ. Μπορούν να λάβουν μέρος και εκπαιδευτικοί που υπηρετούν σε Γυμνάσια και Γ.Ε.Λ., εφόσον το επιθυμούν.

Η συνάντηση θα γίνει εξ αποστάσεως, μέσω της εφαρμογής Webex Meetings. Η διεύθυνση σύνδεσης έχει σταλεί με σχετικό έγγραφο που έχει αποσταλεί στα σχολεία.

Αναβολή επιμορφωτικής συνάντησης - Νέα ημερομηνία

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι

Σας ενημερώνω ότι η προγραμματισμένη επιμορφωτική μας συνάντηση την Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου 2021, ώρα 18:00-20:00, αναβλήθηκε ως προς το α΄ μέρος, λόγω του ότι συνέπεσε με άλλη εκδήλωση που προγραμματίστηκε την ίδια ώρα.

Στη συνάντησή μας παρουσιάστηκε μόνο το β΄ μέρος του αρχικού προγράμματος, με θέμα «Καλές πρακτικές για την εφαρμογή της ανεστραμμένης διδασκαλίας/τάξης» (Εισηγητής: Ιωάννης Τζωρτζάκης, Σ.Ε.Ε. Πολ. Μηχανικών και Αρχιτεκτόνων στο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου).

Η ενότητα η οποία αναβλήθηκε θα παρουσιαστεί σε νέα συνάντηση η οποία θα πραγματοποιηθεί, σύμφωνα με την πρόταση του μεγαλύτερου μέρους των συμμετεχόντων, την Παρασκευή 1 Οκτωβρίου 2021, ώρα 18:00-19:30, με θέμα:

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΡΙΛΙΓΚΑΣ

Eπιμορφωτική συνάντηση για θεολόγους εκπαιδευτικούς με θέμα την ανεστραμμένη διδασκαλία/τάξη

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι

Ανανεώνω τις ευχές μου για υγεία και καλή δύναμη στο νέο σχολικό έτος!

Σας ενημερώνω ότι την Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου 2021, ώρα 18:00-20:00, θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτική συνάντηση για τους θεολόγους εκπαιδευτικούς της περιοχής ευθύνης μου, με θέμα τον προγραμματισμό του εκπαιδευτικού έργου και το νέο πλαίσιο αξιολόγησης του μαθητή στα Θρησκευτικά.

Η επιμορφωτική συνάντηση θα περιλαμβάνει εισηγήσεις στις εξής ενότητες:

1. «Αρχές προγραμματισμού της διδασκαλίας και αξιολόγηση της μάθησης στα Θρησκευτικά». Εισηγητής: Γεώργιος Στριλιγκάς, Σ.Ε.Ε. Θεολόγων στο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης.
  2. «Καλές πρακτικές για την εφαρμογή της ανεστραμμένης διδασκαλίας/τάξης». Εισηγητής: Ιωάννης Τζωρτζάκης, Σ.Ε.Ε. Πολ. Μηχανικών και Αρχιτεκτόνων στο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου.

Το 2ο μέρος της επιμόρφωσης στοχεύει στην ενημέρωση σχετικά με τις αλλαγές που εισάγει ο Νόμος 4823/2021 στα κριτήρια και τη διαδικασία της αξιολόγησης του μαθητή στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο.

Η συνάντηση θα γίνει εξ αποστάσεως, μέσω της εφαρμογής Webex Meetings. Πληροφορίες για τη διεύθυνση σύνδεσης έχουν σταλεί στις σχολικές μονάδες.

Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών στη συνάντηση είναι προαιρετική και γίνεται χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 28 Σεπτέμβριος 2021 09:28

Επιμορφωτική συνάντηση για τους θεολόγους εκπαιδευτικούς της περιοχής Σητείας

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι

Σας ενημερώνω ότι τη Δευτέρα 27 Σεπτεμβρίου 2021, ώρα 12:00-14:00, θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτική συνάντηση για τους θεολόγους εκπαιδευτικούς της περιοχής Σητείας (σχολικές μονάδες σε  Σητεία, Παλαίκαστρο, Τουρλωτή, Χανδρά), με θέμα «Προγραμματισμός του εκπαιδευτικού έργου στα Θρησκευτικά».

Η επιμορφωτική συνάντηση θα γίνει στο ΓΕΛ Σητείας.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 28 Σεπτέμβριος 2021 09:25

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL